Drezdeńskie atrakcje i turystyczne perełki Saksonii - Przewodnik po Dreźnie

Idź do spisu treści

Menu główne:

Drezdeńskie atrakcje i turystyczne perełki Saksonii

Dlaczego warto

Bal w Operze Sempera  w Dreźnie (styczeń)

Co roku pod koniec stycznia cała uwaga skupia się na drezdeńskiej Operze Sempera, gdzie odbywa się „Bal w Operze”. W balu biorą udział nie tylko zaproszeni goście, ale i ponad 10 tysięcy osób zebranych na Placu Teatralnym oraz miliony widzów przed telewizorami. Jest to bez wątpienia niezapomniane przeżycie. Głównych atrakcji jest tutaj kilka. Jedną z nich jest przyznawanie drezdeńskiego Orderu Św. Jerzego Balu Opery Sempera, wzorowanego na jednym z najstarszych klejnotów drezdeńskiej skarbnicy Nowego Sklepienia. Jego laureatami są  m.in. Helena Fischer, Michael Ballack, Neomi Cambell, Jose Carreras, Catharine Deneuve, Vladimir Putin, ale także widzowie zebrani przed budynkiem opery, jako najlepsza publiczność na świecie. Każdego roku z dużym zaciekawieniem oczekuje się  „balu debiutantów”. 90 par tygodniami przygotowuje się, żeby zaprezentować 10 minowego walca będącego jednocześnie otwarciem uroczystości. Przepiękne stroje, ruchy pełne wdzięku i do tego samo miejsce sprawiają, że nie tylko dla debiutantów jest to niezapomniane przeżycie. A tego, którego poniesie muzyka, może zatańczyć walca na Placu Teatralnym. Dla tych, którzy by chcieli przeżyć „open air bal” również czeka wiele atrakcji i wrażeń.

 

Festiwal Karla Maya w Radebeul (maj)

Od ponad 20 lat w Radebeul pod Dreznem spotykają się w majowy weekend mali i duzi fani kultury indiańskiej spragnieni atrakcji w stylu westernu. Przede wszystkim przygotowana jest duża oferta dla dzieci i młodzieży, gdzie mogą osobiście spotkać się z Winnetou, poszukiwać złota, poznać okolice jeżdżąc na ośle, czy nauczyć się strzelania z łuku. Dla tych, którzy lubią „mocniejsze” atrakcje odpowiednia będzie podróż kolejką wąskotorową, podczas której można być … świadkiem napadu. W nastrój dzikiego zachodu odwiedzających wprowadzą także m.in. opowieści o Indianach, muzyka na żywo, czy wieczorne ognisko. Ciekawym przeżyciem jest spektakl odbywający się w Rathen, miasteczku na terenie Parku Narodowego Saksonia Szwajcarska. Historia Winnetou i Old Shatterlanda uzupełniona jest przepięknymi krajobrazami parku, a sama scena wykuta jest w jednej ze skał piaskowych.

Kolorowa Republika Nowego Miasta w Dreźnie (czerwiec)

W 1990 roku powstał w dzielnicy Nowego Miasta pomysł na założenie Kolorowej Republiki Nowego Miasta. Było to reakcją na niezadowolenie z upadłego modelu społeczeństwa i obawy przed nadchodzącymi czasami kapitalistycznymi. Utworzono „zwyczajny prowizoryczny rząd” z monarchą na czele i wszystkimi możliwymi ministerstwami jak m.in. z ministerstwem do działania przeciw siłom zbrojnym, do spraw finansowych i innych kwestii kościelnych czy nie-kultury i łodzi podwodnych. Nowa Republika miała swoje exposé i dekrety, domagała się przyłączenia do Watykanu, ustaliła swoje granicę i wprowadziło swoją monetę Neustadtmark, na której widziała podobizna myszki Micky. Republika została rozwiązana trzy lata później, a do dzisiaj dzielnica Nowego Miasta przez jeden czerwcowy weekend hucznie świętując o niej przypomina i zmienia całkowicie swój charakter. Za dnia programy familijne i liczne zabawy dla dzieci, a wieczory dla tych, którzy lubią potańczyć przy egzotycznych rytmach. Spotkać tu można różne subkultury, kupić oryginalne pamiątki (często hand made) i skosztować kuchni z całego świata. Kolorowa Republika Nowego Miasta jest w jak najbardziej kolorowa!

Noc muzeów (lipiec)

W każdy drugi weekend lipca wszystkie muzea w Dreźnie, a jest ich sporo, otwierają swoje drzwi dla trochę bardziej ciekawskich. Obok tradycyjnych, i niektórym dobrze znanych wystaw, organizowane są dodatkowo koncerty, spektakle, performance, projekcie filmowe czy tematyczne oprowadzania. W ten sposób można to co znane odkryć z innej perspektywy. Bilet obowiązuje nie tylko do zwiedzania wystaw, ale także jest ważny na komunikację miejską, dzięki czemu można z łatwością dotrzeć do różnych obiektów biorących udział w nocy muzealnej. Niektóre atrakcje odbywają się na ulicy, a tym samym dostępne dla każdego odwiedzającego.

Dni Miasta w Dreźnie (sierpień)

Jak każde miasto i Drezno świętuje swoje dni. Przez trzy dni  starówka miasta zamienia się w jeden duży plac, gdzie można się pobawić, dobrze zjeść, zrelaksować i przeżyć coś ciekawego. Dla dzieci przygotowane są liczne gry i zabawy, a dla dorosłych koncerty od jezzu, poprzez niemieckie szlagery, aż do rocka. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Na odwiedzających czekają małe stragany, a na każdym ciekawe rękodzieła i drobne pamiątki. Można przepłynąć się statkiem po Łabie, albo odwiedzić miasteczko średniowieczne. Główną i przez wielu wyczekiwaną atrakcją jest pokaz fajerwerków kończący wszystkie uroczystości.

Święto Wina w Saksonii winnice otwarte dla każdego (sierpień)

„Mały, ale uroczy”
tak można powiedzieć o saksońskim Szlaku Winnym, którego tradycja sięga już ponad 850 lat. Na początku uprawiane tylko na cele kościoła stało się szybko popularnym trunkiem dla każdego. W szczególności produkowane są tutaj wina białe, które są charakterystyczne dla chłodniejszego klimatu. Specjałem regionu jest Złoty Riesling, w Niemczech uprawiany jedynie na terenie Saksonii. Co roku mniejsze i większe winnice otwierają swoje wrota dla zwiedzających i oferują dodatkowe atrakcje, jak degustacje, wędrówki, gastronomię czy muzykę na żywo. Miłośnicy wina znajdą tutaj z pewnością coś dla siebie. Porst!

Jarmarki adwentowe (koniec listopada/grudzień)

Czy wiesz, że najstarszy jarmark adwentowy Striezel znajduje się właśnie w Dreźnie? Jego nazwa wzięła się od tradycyjnego wypieku Stollen, który dziś jest już chroniony prawnie, regularnie organizowane są  „egzaminy” sprawdzające jakość ciasta, a co roku wybierana jest księżniczka promująca produkt nawet poza granicami Saksonii. W okresie adwentowym czuć ducha świąt w każdym zakamarku starego miasta: kolorowe lampiony, nastrojowe ozdoby jak tradycyjny „śliwkowy kominiarz” czy drewniane figurki z gór Rudawy, pierniki z Pulsnitz, truskawki i jabłka w czekoladzie, zapach grzanego wina. Dodatkową atrakcją jest jarmark na dawnym placu turniejowym, zachowany w stylu średniowiecznym.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego